Ѓорчев: Според индексот за мизерија на Кето Институтот од Вашингтон владата на Заев и СДСМ во 15те најмизерни во светот

Денеска излезе листата на Kето Институтот од Вашингтон, според која Македонија е меѓу 15те најмизерни земји во светот. Од 200 земји ние во индексот на Кето Институтот сме во 15те најлоши. А сега ќе ви кажам и кои се подобри од нас. Кои влади се подобри од владата на Зоран Заев со 28 министри и со 50 советници кои само шетаат по Скопје и пијат кафиња. Еве кои земји на индексот за мизерија се подобри од нас: Колумбија е подобра од нас, потоа Пакистан е подобар, па Молдавија и африканската земја Мали се подобри од нас, Бангладеш, Индија, Папуа Нова Гвинеа, Боливија итн.. Ова е пораз ова е фијаско ова е катастрофа, рече од говорница во собранието на РМ, Влатко Ѓорчев пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

-Со укинувањето на железнички линии кои што во Македонија ги имало 150 години, тој рече дека државата е вратена 150 години наназад. -Значи укинати се железнички линии изградени уште во 1870 година. Македонија оваа година со оваа власт на Зоран Заев и СДСМ стана земја без меѓународни железнички линии во патниот сообраќај. Значи 150 години сме вратени наназад. Се укина и железничката линија Битола – Прилеп – Велес – Скопје. Во втора лига ќе останеме без клубови. Еве октомври поминува ноември ќе дојде, децата уште немаат испечатено учебници, а прво полугодие помина. Субвенции неисплатени, исплатено само 40 отсто. 70 посто од младите, највеќе од Европа, сакаат да си заминат од Македонија. Ова е невидена катастрофа, рече Ѓорчев.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...