Лашкоска: За оваа Влада на СДСМ, Прилеп и прилепчани не постојат

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Ане Лашкоска на денешната Собраниска седница истакна дека за Владата на Зоран Заев и СДСМ, Прилеп и прилепчани не постојат. Таа посочи дека власта заборавила на сите предизборни ветувања за градот Прилеп од кои ниту едно не е реализирано.

-За оваа Влада на СДСМ, Прилеп и прилечани не постојат, односно Прилеп и прилепчани се буквално избришани. Исто како што беше со буџетот, така и со ребалансот на буџетот за Прилеп нема ниту еден проект. Заборавивте да ги споменете ветувањата кои што ги дадовте заедно со вашите челници пред нашите сограѓани во 2016-та година и редно е денес да ви споменам барем некои од нив и да дадте образложени дали размислувате барем проект да направите, вели Лашкоска.

Лашкоска ги спомена ветувањата на власта за Прилеп каде беа ветени затворен базен, градинка со голем обем во Прилеп, проширување на магистралниот пат Прилеп-Битола, ветените спортски сали во основните училишта, ветувањето за нов театар. Притоа таа напомена дека за дел од нереализираните ветувања на власта за прилепчани опозицијата поднела и амандмани при ребалансот на буџетот, но истите не биле прифатени.

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...