Камчев: Мерката „Мој ДДВ“ е една од најголемите лаги во таканаречениот „План за живот“

Ѓоко Камчев, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ на денешната собраниска седница кажа дека не му е јасно како пратениците од СДСМ наоѓаат мотив да ги правдат неуспешните економски политики на оваа влада.

– Сите дискусии вклучително и дискусијата на министерката за финасии одат кон тоа дека со овој ребаланс на буџетот ќе се обезбедат уште повеќе пари коишто ќе се слеат кaj граѓаните. Ќе ве постетам да си го отворите вашиот таканаречен „План за живот“ и да прочитате според мерката „Мој ДДВ“ којшто ја планирате помпезно во изборната кампања во 2016. Според тоа ваше лажно ветување вие насекаде низ Македонија одите и им кажувате на граѓаните дека согласно оваа мерка дека годишно ќе се враќаат кон граѓаните 8 милјарди денари. За половина година според мерката како што вие ја конструиравте во буџетот не ќе можете да потрошите ниту 200 милиони. Таа мерка ви е една од најголемите лаги во вашиот таканаречен „План за Живот“, истакна пратеникот Камчев.

Потенираше дека кога се дискутира по овој ребаланс пратениците од СДСМ и коалицијата се држат по тоа дека спроведуваат мерки кои се во интерес на граѓаните, а граѓаните чекајќи на нив да ги спроведат мерките си заминуваат од Република Македонија, затоа што веројатно со оваа влада немаат удобен живот.

-Градите насекаде канализации и водоводи, а според ребалнсот кратите 300 милиони денари коишто се токму наменети за изградба на водоводи и канализации во Република Македонија, веројатно она што ви го имаат напишано како тези да го кажувате од оваа говорница сето она што не сте успеале во изминатата година треба да го покриете овде со пласирање на лажни вести меѓу граѓаните и целата јавност во Република Македонија, дополни Камчев.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...