Илиоски: Овој ребаланс е доказ за една неспособна и неефикасна влада

На денешната собраниска седница обраќање имаше пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ Зоран Илиоски. Тој кажа дека ребалансот е доказ за една неспособна и неефикасна влада.

Илиоски истакна дека економијата е во многу лоша состојба заради катастрофалниот пад на странски инвестиции кои во првата половина изнесуваат помалку за 80 % , понатаму тој ја потенцираше катастрофалната реализација на капиталните расходи и неизвесната даночна политика.

Додаде дека она можеби што најлошо влијае врз економијата е недовербата на економските субјекти поради големата корупција и коруптивните скандали.

Меѓу другото, Илиоски кажа дека успешноста на една влада се мери по остварените проекти, а не според дадените ветувања.

-Оваа влада во овие 8-9 месеци од ветрените 420 милиони капитални расходи реализирала само 120 милиони. Оваа влада успеа за две години откако е на власт да дополнително да ја задолжи Македонија за 600 милиони евра истакна Илиоски.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...