Арсовски: Стратешкиот тим ќе помогне да се изнајдат решенија со кои Македонија предводена ВМРО-ДПМНЕ ќе застане на здрави нозе

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски во вестите на МТВ 1 изјави дека тимот од стратешки соработници на ВМРО-ДПМНЕ за обнова на Македонија е тим кој е составен од врвни и докажани интелектуалци кој со свои сугестии ќе помогне да се изнајдат решенија за да може Република Македонија заедно со ВМРО-ДПМНЕ да застане на здрави нозе.

Арсовски истакна дека изминатите три години гледаме дека во Македонија владее една апатија, Македонија тоне и граѓаните живеат се полошо, како на економски план но и целата политичка криза и ситуација со сите коруптивни скандали, токму затоа на Македонија потребна и е обнова во секој поглед.

Ни се случува егзодус , младите но и постарите се повеќе заминуваат од државата, ни се празнат селата и градовите, затоа претседателот Мицкоски состави тим кој што е компетентен, можеме да ги видиме нивни те биографии, нивните портфолија можеме да заклучиме дека е најкомпетентен тим да работи на обнова на Македонија и нормално после долго време Република Македонија да застане на здрави нозе, нормално заедно со ВМРО-ДПМНЕ и со овие 16 интелектуалци, потенцираше Арсовски.

Тој нагласи дека поттикнати од сите проблеми на граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ изминатиот период стартуваше со кампања за обнова на Македонија каде што раководството на ВМРО-ДПМНЕ разговара со граѓаните и ги слуша нивните проблеми,а подоцна заедно ќе се подготви програмата која што ќе понуди решенија за проблемите на граѓаните.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...