Затуроска до Заев: Зарем треба да ги оквалификувате пратениците ако бараат од вас да кажете на граѓаните на кои компании сте довериле средства

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Лилјана Затуроска на денешната седница посочи дека на последната седница на поставување на пратенички прашања има поставено едно барање до Претседателот на Владата да одговори во писмена форма по однос на барање на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ кое што го имаше доставено за пристап до јавните информации, до Дирекцијата за технолошки индустриски развојни, кои фирми ги имаат добиено средствата во висина од 30 милиони.

Одговорот на тоа прашање сега го добив и не можам да се изначудам на првата реченица која што ја прочитав. А гласи:

„Ви благодарам на поставеното прашање иако искрено жалам за несериозноста и тендециозноста на прашањето во кое неодговорно искажувате невистини и објаснувања, кои сигурен сум дека не би ги повториле надвор од собраниската говорница со иста леснотија“, прочита Затуроска.

Затуроска истакна дека е збунета и не знае што таа има прашано, за да добие таков одговор од страна на премиерот. Не поставувам несоодветни прашања, туку барам објаснување во писмена форма, известување во однос на законот за финансиска поддршка за инвестиции, кои фирми колку средства добиле. Зарем пратениците треба да се оквалификуваат ако бараат ваша страна да кажете на граѓаните каде вие, на кои компании сте довериле средства од граѓаните, додаде Затуроска.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...