Вељаноски побара од Владата измена на закон за игра на среќа и ограничување на отворање на такви простории

Пратеникот Трајко Вељаноски, од редовите на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница за пратенички прашања посочи дека не е задоволен од податоцит кои ги има добиено како одговор на прашањето за игри на среќа.

Бројките што се во одговорот и се фрапантни. Еве и за јавноста да знае, а и Вие, во што се состои пратеничко прашање. Колку вкупно казина има отворено на територија на Република Македонија, поединечно по градови? Колку вкупно облажувалници има отворено на територија на Република Македонија, поединечно по градови?И колку вкупно автомат клубови има отворено на територија на Република Македонија, поединечно по градови? , дообјасни Вељаноски.

Вељаноски истакна дека во одговорот што е прецизен само ќе прочитам- „Според прегледот на приредувачите на посебни игри на среќа, Владата на Република Македонија има издадено 18 лиценци за приредување на игри на среќа во автомат клуб, 10 лиценци за приредување на игри на среќа за обложувалници, и 5 лиценци за приредување на игри на среќа за казина. Приредувачите на игри на среќа во автомат клубови имаат отворено вкупно 249 деловни простории, приредувачите на игри на среќа за обложувалници имаат 639 деловни простории односно исплатни места“.

Вељаноски побара од Владата измена на закон за игра на среќа, и да се постави ограничување на отворање на простории за игри на среќа.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...