Мицевски до СДСМ: Прашањата и проблемите кои што ги имате во коалицијата да ги решавате на друго место

На денешната седница на Собранието на Република Македонија, се обрати и пратеник и координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски при што посочи дека срамота е пратениците од власта да ги кочат седниците каде што се поставуваат пратенички прашања, во момент кога во државата владее хаос и безредие.

-Овој скандал и оваа рашумулијада што ја прави власта, на денот на поставување на пратенички прашања, се нема случено ни во најминималните демократии во светот. Двете коалициони партии од власта замислете на денот на поставување на пратенички прашања, кога треба да се обратат пратениците посебно од опозицијата, во ситуација кога имаме безброј скандали во Република Македонија, имајќи во предвид дека минатиот месец согласно Деловник не се одржа седница па ја поместивме за денес. А, пак Владата, односно коалиционите партнери измислуваа кавга меѓу себе со одлагање на почетокот на седницата за пратенички прашања, појасни Мицевски.

Мицевски се обрати до пратениците на власта и на премиерот дека прашањата и проблемите кои што ги имаат во коалицијата да ги решаваат настрана односно на друго место, а не да се узурпира просторот и времето за одржување на седница за пратенички прашања.

-И во изборната програма на стр. 23, во делот отчетност на власта, велите – „Заради отчетност на Владата и Собранието, седниците на пратенички прашања наместо еднаш месечно ќе се држат еднаш неделно“. Но и тоа еднаш месечно кое што треба да го држиме пробувате на разно разни начини да го ускратите се со една цел да не бидат медиумите присутни и да не ја пренесат критичката мисла од страна на опозицијата, посебно во услови кога во државата се случува хаос, нагласи Мицевски.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...