Митовска: СДСМ како многу пати и сега покажа дека немаат капацитет и потенцијал да ги исполнат ниту нивните ветувања

На денешната седница на Собранието на Република Македонија, се обрати и пратеничката Слаѓана Митовска од редовите на ВМРО-ДПМНЕ при што посочи дека СДСМ откако е на власт, денес за прв пат дискутира за покачување на плати и тоа е срамота.

-И уште еднаш СДСМ докажа дека нема капацитет да исполни едно ветување. Законот се носи по брза постапка бидејќи СДСМ како многу пати досега и сега покажа дека немаат капацитет и потенцијал да ги исполнат ниту нивните ветувања, нагласи Митовска.

Митовска образложи дека не ги исполнија ниту предвидените ветувања кои ги дадоа пред и за време на предизборието, а кога дојдоа на власт се заборави на нив.

-Две години сте на власт, а денеска за првпат зборуваме за покачување на плати. Вчера имавме протест со кој беше блокиран цел град. Вакво незадоволство имаме во сите сектори. Предлагаме зголемувањето на платата да биде 10 проценти. Верувам како одговорни личности, сите ние ќе се залагаме за зголемување на 10 посто, истакна Митовска.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...