Димовски: По случките со лажниот Порошенко, се докажа само дека постои целосна некоординација помеѓу МНР и Кабинет на Влада

Пратеникот Илија Димовски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ на седницата на Собрание на Република Македонија денес посочи дека по случките со лажниот Порошенко, се докажа само дека постои целосна некоординација помеѓу МНР и Кабинет на Влада на Република Македонија.

На прашањето дали Владата и МНР преземале нешто во врска со укажувањата на поранешниот украински амбасадор дека некој лажно се претставува како Порошенко, Министерот за надворешни работи во одговор вели – „Во еден од водените службени разговори украинскиот амбасадор предупредил за можноста од злоупотреба на имиња на украински државни претставници за што надлежното лице од МНР и соговорник на украински амбасадор со соодветна интерна постапка и координација по електронски пат ги запознал надлежните и одговорни лица во министерството“, прочита Димовски.

Димовски посочи дека токму овој одговор апсолутно ја лоцира одговорноста во институциите во Република Македонија, заради тоа што министерот за надворешни работи потврдува дека од украинска страна ние сме имале предупредување како држава дека други лица се преставуваат во име на Порошенко.

-Никој од кабинетот на премиерот не постапил по овие укажувања или пак воопшто не ги добиле од МНР. Станува збор за целосно и комплетна некоординација помеѓу МНР и Кабинетот на Премиерот на Република Македонија, нагласи Димовски.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...