Стевананџија: Несериозно е за нов министер кој што во првата недела потпиша 100 милиони евра за задолжување да не присуствува на седниците на Комисијата

На денешната седница на Комисија за финансии и буџет се обрати пратеникот Димитар Стевананџија од редовите на ВМРО-ДПМНЕ при што посочи дека не е коректно да министерот за финансии веќе осми ден не присуствува на седница на Комисија за финансирање и буџет, што е една од основните обврски.

-Ова е веќе осми ден како министерката за финансии не присуствува на седница на Комисија за финансирање и буџет. Ова е преседан кој што досега не се случил. Нема да имаме ниту денес чест да ја видиме, истакна Стевананџија.

Стевананџија замоли доколку е возможно денес во текот на денот министерката за финансии да дојде, бидејќи несвојствено и некоректно е да секој друга обврска и е побитна од расправата за ребаланс на буџет.

-Несериозно е за нов министер кој што во првата недела потпиша 100 милиони евра за задолжување да не посветува внимание на она што е нејзина обврска, нагласи Стеванаџија.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...