Заев треба да признае дека Македонија со него на чело тоне

Соопштение до јавноста – реакција на обраќањето на Зоран Заев

Наместо да ги лаже високите гости, Зоран Заев треба да им признае дека Македонија со него на чело тоне. Корупцијата, криминалот и рекетот го уништуваат општеството. Граѓаните се разочарани и во се поголем број ја напуштаат Македонија.

Лошата состојба е пред се резултат на лошото водење на економската политика.

Големото задолжување, високите даноци, преполнувањето на јавната администрација, злоупотребата на институциите и шиканирањето на правото се обележја на оваа власт.

Република Македонија треба да ги отпочне преговорите со ЕУ, бидејќи народот не смее да биде казнет за криминалните политики и неспособноста на Зоран Заев. ВМРО-ДПМНЕ во изминатиот период засилено лобираше за датум, но евентуалниот старт не е и не може да биде замена за ефективниот правен систем и функционална економија.

Со Зоран Заев на власт Македонија не може да тргне напред. Со Зоран Заев на власт Македонија тоне. Зоран Заев треба да си замине.

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...