Одбиен амандман за доизградба на обиколницата во Демир Капија- СДСМ не сака ни да ги доврши проектите на претходната власт

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Павлинче Честојнова на денешната Собраниска седница на комисијата за финансирање и буџет со амандман на ребалансот на буџетот побара да се обезбедат средства во висина од 10 милиони денари за да се завррши изградбата на обиколницата кај Демир Капија.

-Со амандманот се предлага да се обезбедат средства во висина од 10 милиони денари за довршување на обиколницата во Демир Капија и ставање во функција на новоизградениот мост на реката Гошава, вели пратеничката во своето образложение на амандманот.

Амандманот на пратеничката експресно беше одбиен од заменик министерката за финансии Ширет Елези по што збор повторно зема Честојнова.

Таа потенцираше дека обиколницата е од големо значење за граѓаните на Демир Капија и доколку не биде довршена во брзо време истата ќе се уништи па ќе треба да се прави одново.

-Министерке можеби не ме свативте, но овде со овој амандманбарам да се овозможат средства за довршување на веќе започнатата обиколница во Демир Капија. Почнувајќи од клучката пред Демир Капија и ставање во функција на новоизградениот мост на реката Гошава. Значи не патот од Неготино до Демир Капија. Оваа обиколница е започната и во голема мера е направена од претходниот градоначалник односно од црквата до мостот како и самиот мост се веќе направени, но тука е цела работа застаната. Новиот градоначалник од стапувањето на функција до денес нема направено ништо, а се останати само уште 500-тини метри од клучката кај хотелот до црвката. Потребно е осветлување на мостот и поврзување на мостот односно асвалтирање и негово поврзување со улицата Наум Наумовски. Доколку брзо не се реагира и не се направи оваа обиколница и тоа што е направено ќе биде уништено така што потоа ќе биде потребна комплетно нова обиколница, вели Честојнова.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...