Јанушев:Очигледен е огромниот раст на рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски

Неколку анкети беа спроведени во изминатиов период и на сите е очигледен огромниот раст на рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски.

На прашањето “ако утре се одржат парламентарните избори за која партија би гласале“, за ВМРО-ДПМНЕ би гласале 39,8 %, додека за СДСМ 31,2 %.
ВМРО-ДПМНЕ води пред СДСМ со 8 % или кога ќе се пресмета во број на гласови – околу 100.000!!!

Со анализа на податоците се доаѓа до неоспорен факт дека Мицкоски е политичарот со најголем раст на рејтингот. Имено, споредбата на податоците со анкетите од мај 2018 година покажува пад на популарноста на Заев и тоа за двојно, додека на Мицкоски се зголемила за фантастични 9,2 %.

Исто така, интересен е податокот дека огромни 66 % од граѓаните веруваат дека власта на Заев е вмешана во аферата “Рекет”!!!

Повеќе од очигледна е разочараноста и незадоволството на македонските граѓани од владеењето на криминално-рекетарската власт на СДСМ и нивниот шеф Зоран Заев!

Од друга страна, истражувањата покажуваат дека Христијан Мицкоски ја предводи ВМРО-ДПМНЕ во вистинска насока.

До предвремените парламентарни избори во Република Македонија преостануваат месеци, повеќе од јасно е како ќе продолжи да се движи трендот – и како што покажуваат досегашните анкети, не се исклучува можноста рејтинзите на СДСМ и на Зоран Заев да дојдат на ниво на статистичка грешка!

Како беше она “тик-так”? Месеци се во прашање! 😉

#КриминалноРекетарскаВлада
#Оставка
#ПредвремениПарламентарниИзбори

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...