Дамчевска – Илиевска: Кај министерството за финасии не постои расположение за прифаќање на амандманите од опозицијата

На денешната собраниска седница пратеничката Весна Дамчевска Илиевска зборуваше за амандманот со кој се смета да се обезбедат средства во висина од 3 милиони денари за асфалтирање и поврзување на населбите со новоизградениот дел со куќи во општина Чучер Сандево и се предлага поврзување на општина Бутел со општина Чучер Сандево.

-Но, дали општините имаат доставено барања или некакви проекти јас немам информација. Јас замолувам овој амандман да се разгледа уште една ш бидејќi граѓаните го заслужуваат тоа, а не само да се даваат ветувања дека општините треба да ги реализраат тие активности, но сепак до денес нема активности кои распондираат со барањата на граѓаните. За жал гледам дека не постои расположение кај министерството за финасии за прифаќање на амандманите од опозицијата. За претходниот амандман два часа се водеше дискусија со аргументи од колегата Данев, но сепак заврши неславно, истакна пратеничката Илиевска.

Таа во своето обраќање порача дека ВМРО-ДПМНЕ заедно со Коалицијата до крај ќе се борат да го променат мислењето на власта и да ги поддржат.

-Иако во општините локалната власт е од власта, а ние сме од опозицијата, тоа не не попречува да работиме за сите граѓаните, додаде пратеничката.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...