Мицевски до министерката за финансии: Време е веќе да се фокусирате на државата, на сериозноста на улогата која што ја имате во неа

На денешната седница на Комисија за буџет и финансирање, пратеникот и координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски посочи дека односот на министерката за финансии станува алармантно загрижувачки кон Комисијата за финансирање и буџет, и кон пратениците.

-Осми ден, министерке за финансии се одржува расправа во Комисијата, седми ден Вие не присуствувате на истата. Доколку минатата недела имавме и некое оправдување, а го немавме да го знаете тоа од почеток, дека примате некоја почесна награда мислам дека време е веќе да се фокусирате на државата, на сериозноста на улогата која што ја имате во неа, а тоа е министер за финансии. И да се посветите на она што Ви претставува дел од Вашите работни обврски, истакна Мицевски.

Мицевски додаде дека разгледување и дебатирање за амандманите на пратениците по однос на ребалансот на Буџетот за 2019 година е една од обврските на министерката. Многу бргу ќе дојде и Буџетот, а министерката ги нема слушнато ниту основните проблеми на граѓаните на Република Македонија.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...