Јанушев:Времето на разговорите во “бомбите” не се поклопува со времето на снимките што ги имало СЈО за даден случај

После носењето дома на “бомбите” од страна на вработените на СЈО, антидатирањето на службените белешки во однос на тоа кој се имал пристап до доказните материјали и останатото постапување спротивно на безбедносните протоколи, сега го гледаме шефот на криминално-рекетарската власт – Зоран Заев во улогата на Хорацио Кејн од “CSI” како изјавува дека форензиката ги потврдила разговорите и немало дилема за никој во функција на тоа.

И се тоа ќе биде во ред да не се целосно спротивни наводите во вештачењата на стручњаците кои ја оспоруваат автентичноста, што всушност го потврди и еден од “неговите” (Верушевски).

Она што е доста интересно е што Македонската јавност, иако веќе изминуваат неколку години, не беше воопшто информирана за некои небулозни “детали”.

Па така, разговори кои се случиле во октомври и јуни, се снимиле во ноември и август. Реалното време на муабетите во “бомбите” не се поклопувале со времето на снимките што ги имало СЈО за даден случај. Вештаците утврдиле и дека часот кога се случиле разговорите и времето кога се снимиле, не се совпаѓаат.

Понатаму, имало изготвени вештачења, согласно кои, апсолутно без никаков траг пораките може да се менуваат во целата нивна содржина.

После се, на сите им е јасно зошто СЈО не дозволувале тие фајлови да се видат, да се провери колку се веродостојни, дали се менувани или не!?!

Имало само изјава дека материјалите се вештачени некаде во Германија, само што никој никогаш не го видел вештачењето.

Како се “одмотува клопчето”, така се докажува дека СЈО беше алатка во рацете на Заев единствено за политички прогон на опозицијата, а истото сега се обидува да го прави преку т.н. Русковска обвинителство и Кацарска судство.

Разликата е во тоа што има едно поинакво ВМРО каде што ова не поминува!

Месеци се во прашање! 😉

#КриминалноРекетарскаВлада
#Оставка
#ПредвремениПарламентарниИзбори

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...