Славевски од Петровец:Владата на Заев предводена од СДСМ и ДУИ ја прогласија 2019 година за економска, а не гледаме никаков напредок

Интегрален текст од изјава за медиуми на Трајко Славевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Почитувани,

Денеска сме во Општина Петровец, на високо ниво од раководството на партијата ВМРО-ДПМНЕ и од Општинскиот Комитет тука на средби со граѓаните за завршната фаза за подготовка на програмата за следните предвремени парламентарни избори, што ја подготвува партијата ВМРО-ДПМНЕ.

Традиција е партијата досегашните програми во изминатите 20 години да ги подготвувала во соработка со граѓаните. Секако собираме идеи кои подоцна ќе бидат разработени од нашите експертски тимови, од комисиите во една конзистентна програма која што ќе понуди одговор на горливите прашања во Република Македонија, кои што како што гледаме не се решаваат.

Сведоци сме на тоа дека Владата на Заев предводена од СДСМ и ДУИ вети многу, не реализира речиси ништо. Ја прогласија 2019 година сосема на крајот за економска, а не гледаме никаков напредок.

Досега фокусот беше ставен единствено само на промена на името и договор со Бугарија. А, гледаме кои се да речеме резултатите од тоа, речиси и да не ги гледаме.

Членството во НАТО и во ЕУ се уште изгледа како далечна перспектива и секако ние работиме нели тоа да се случи што побрзо, но свесни сме дека проблемите на граѓаните не се решаваат автоматски со евентуалното членство во НАТО. Еве погледнете го примерот на соседна Албанија, таа е членка на НАТО веќе повеќе години но има огромни проблеми, нели со кои што се соочуваат нивните граѓани.

Значи само да заклучам, ние ги цениме идеите на граѓаните и ќе се потрудиме да најдеме решение за секој нивен проблем.

 

 

 

 

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...