Затуроска: Постојат двојни аршини во однос на амандмани кои се предлагаат од власта, а се исти што ги предлага и опозицијата

Пратеничката Лилјана Затуроска при заседавање на денешната седница на Комисија за финансирање и буџет посочи дека во текот на седниците на Комисијата се забележани двојни аршини во однос на амандмани кои се предлагаат од власта, а се исти што ги предлага и опозицијата.

-Има различни аршини кога се работи за амандман кој што е предложен од страна на позицијата и амандмани кои што се во ист контекст, а се предлагаат од опозицијата. Почитуван заменик министер пред два дена имав исто барање, меѓутоа се однесуваше не за Бутел туку се однесуваше конкретно за Струга. И ако сакате да ги извадиме стенограмите, за да видиме како на кој начин Вие ми одговоривте во тој дел, нагласи Затуроска.

Затуроска додаде дека заменик министерот и рекол дека тоа е во надлежност на локалната самоуправа, а ако се работи за регионален пат тоа било во надлежност на Агенцијата за државни патишта.

-Па Ве молам од каде Вие сега најдовте средства за да може без знаење на Агенцијата за државни патишта, ако се работи за регионални патишта, или без знаење на градоначалникот од Бутел доколку се работи за локални патишта. За да Вие обезбедите средства со ребалансот и да излезете во пресрет на колеги пратеници кои што поднесуваат амандман со исто барање, различна содржина, но контекстот е ист. Наместо за локални патчиња во Струга, се бара асфалтирање на локални патчиња во Бутел, нагласи Затуроска.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...