Димовски: Основна критика на стопанствениците за овој ребаланс на буџетот е кратењето на капиталните расходи за 53 милиони евра

На денешната собраниска седница обраќање имаше пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски. Тој кажа дека основна критика на стопанствениците и на експертската јавност за ребалансот на буџетот е кратењето на капиталните расходи за 53 милиони евра.

-Основна критика на македонските стопанственици и на македонските експерти по економија кон овој ребаланс на буџет е кратењето на капиталните расходи за 53 милиони и нивна пренамена во непродуктивни трошоци – потенцираше Димовски.

Димовски исто така додаде дека проекти има но дека проблемот е во неработењето на владата што резултира со нереализација на тие проекти.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...