Шилегов ја излажа јавноста, носи одлука за продажба на Градската куќа, какви бизнис интереси се во прашање?

Интегрален текст од изјава за медиуми на Ирена Попова, советник во Советот на Град Скопје

Почитувани,

Петре Шилегов нема проблем да ја излаже јавноста. Впрочем крадоначалникот станува и лажго.

Пред неполна недела тој на новинарско прашање по претходно тврдење на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ дека ќе се продаде градската куќа, негираше дека тоа е точно. Шилегов изјави „Јас лично не гледам и не препознавам во изминативе две години дека опозицијата креира било каква политика за градот, таквите работи за луѓе кои немаат политика не треба сериозно да ги сфаќате“ – рече Шилегов.

Денес како итна точка на дневен ред Шилегов предлага продавање на новоизградената градска куќа.

Дополнително се предложија уште 8 дополнителни точки без причина за нивна итност. Поголемиот дел додатни точки се за вработувања покрај постојните 186 за кои требаше да одлучува советот.

Значи она на што предупредуваме, а Шилегов го негираше сега се реализира.

Значи наместо да гради, Шилегов продава.

Неразбирлива и незаконита е итноста на потребата да се носи ваквата одлука и потребата да се лаже јавноста, освен ако нема силен бизнис интерес за тоа.

Притоа Шилегов не даде никакво образложение за причините за продажбата.

Советничката група на ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата За подобра Македонија, заедно со целокупната опозиција донесе одлука да ја напушти расправата на седницата на Советот и да не го легитимира бонбона бизнисот на Шилегов.

Оттука Шилегов потребно е да одговори:

-Зошто ја лажеше јавноста дека нема да ја отуѓува градската куќа? И Зошто полутајно на шверцерски начин преку злоупотреба на процедури продава новоизградена зграда?

-Кои се мотивите за продажба на градската куќа? И најважното дали однапред се знае кој ќе ја купи оваа куќа?

-Дали е вистина дека зад вакво отуѓување стои нова бонбона бизнис при што ќе ја отуѓи новата градба која беше наменета за градска куќа, и тоа за возврат на неколку децении стара градба?

-Дали зад ваквата бизнис зделка стојат и приватни и лични интереси, со други зборови дали Шилегов принципот „евро за евро“ од Струмица го презема и унапредува среде Скопје?

2 години Петре Шилегов, 2 години лаги, криминал и неработа.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...