Мицевски: Шести ден од комисиската расправа, а петти ден како министерката за финасии е отсутна од комисиската расправа за ребалансот на буџетот

Координаторот на пратеничката група во собранието на  ВМРО-ДПМНЕ , Никола Мицевски од говорницата на комисисиката расправа на Комисијата за финансирање и буџет порача дека веќе е шести ден од комисиската расправа во собранието за ребалансот на буџетот кој што е важен документ, а петти ден министерката за финасии отсутна од истиот.

-Петти ден министерката за финасии не дава важност на оваа комисија, петти ден не се дава важност на ребалансот на буџетот, а состојбата со реализција на тој буџет не е баш сјајна, за да се шета и да се занимава со не толку битни работи за Република Македонија, впрочем и за која што е избрана министерка,  вели Мицевски.

Тој истакна дека се надева дека на овие заложби и инститирања да ги слушне проблемите на граѓаните преточени преку амандмани на пратениците, министерката ќе најде време иако формално правно заменик министерката е тука, но ние сакаме да ја видиме новата министерка која дала потпис за овој ребаланс, затоа што Република Македонија  чека на нејзините резултати, и поради фактот што ова требаше да биде економската година која беше најавена од Зоран Заев и од владата на СДСМ.

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...