Данев до СДСМ: Вие само зедовте ножици и ја пресековте лентата на изградените градинки од претходната влада

Пратеникот Драган Данев на денешната седница на Комисија за финансирање и буџет посочи дека власта премногу се фали во делот за детската заштита и изградба на нови градинки, но тоа не е видливо никаде. Знаме дека тие проекти во огромен процент ако бидеме реални пред себе и пред македонската јавност се изградени од претходната влада.

А, вие точно ножици земавте и црвени ленти, и ја пресековте лентата. Но 1.300 дечиња во Општина Кисела Вода чекаат за згрижување во градинките, додаде Данев. Данев истакна дека СДСМ вети дека ќе направи неколку градинки, но ништо од тоа не се случи.

А, проблемот ги тишти граѓаните, младите брачни парови во Општината Кисела Вода. Не е точно кога од СДСМ велат дека изградиле во овие три години 11 енергетско, ефикасни училишта во Градот Скопје. Прво тоа не е точно затоа што можеби само сте ја довршиле изградбата на енергетско ефикасни училишта, појасни Данев.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...