Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Наместо со нови булевари, Шилегов со нови 350 партиски вработувања

Соопштение до јавноста од Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Град Скопје

Петре Шилегов за само една недела преку мнозинството во Советот носи одлука за 350 нови вработувања на партиски војници кои ќе бидат дел од Градот Скопје. Се работи за најголем дел на партиски вработувања и планови кои се пуштени на одобрување и дискусија во Советот на Градот Скопје.

Овие 350 нови вработувања се распределени во Градската администрација на Градот Скопје и ЈСП. Минатата недела мнозинството на советници на власта одобри план за вработување на 170 партиски војници во ЈСП, а веќе овој четврток Шилегов предлага план за нови 110 вработувања во Градот Скопје на определено време кои треба да се реализираат оваа година и 76 нови вработувања на неопределено време во градската администрација за наредната година. Заедничката бројка покажува дека Шилегов, владејачкото мнозинство на градот Скопје и Претседателката на Совет, Јанчева за една недела носат одлука со која потврдуваат над 350 вработувања.

Според нашите неформални сознанија најголемиот дел од нив ќе поминат низ партиската кадровска комисија на СДСМ. Нема да се вработува по компетентност туку по партиска припадност. Тоа е и причината поради која досегашната пракса на работа на Советот покажува дека се кријат биографиите на предложените членови на Надзорни и Управни одбори.

Шилегов со 350 нови вработувања, Градот Скопје го претвора во своја партиска филијала, наместо да реализира проекти.

Обвинувањата на Шилегов пред да дојде на позицијата градоначалник беа дека градот Скопје има гломазна и превработена администрација, а две години потоа Градот го претвора во партиско дувло. Нема пари за капитални проекти, но има пари за нови вработувања.

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ се противи на ваквото партизирање и вработување без критериуми.  На Скопје не му треба партиско насилие туку проекти и работа какви не гледаме изминатиов период.

2 години Крадоначалник Шилегов, 2 години лаги, криминал и неработа.

 

  Со почит,
Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ на Град Скопје

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...