Манојловски: Владата не ја пушта во употреба мерната станица во Тетово за да не знаат тетовчани колкава е загаденоста

Горан Манојловски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска седница рече дека Тетово беше најзагаден град во Европа и во моментот не може да се знае колку е загадувањето таму затоа што не работи мерната станица.

-Свесно или несвесно дали се случува тоа, треба надлежните да одговорат затоашто и министерот и заменикот министерот протестираа за чист воздух за сите и тетовчани го заслужуваат тој одговор, истакна пратеникот.

Тој во своето обраќање посочи дека сака да ја информира јавноста, бидејќи владата немаше пари за подобрување на воздухот, на квалитетот на воздухот во Тетово, германската амбасада се одважи и набави едно еко дрво во Тетово заедно со градот Скопје.

-Во интерес на јавноста сакам да кажам дека истото јавно дрво не е исправно односно грижа за екологијата на општина Тетово допринесе да тоа еко дрво не е исправнио и денеска има пишано по печатените медиуми. Како оваа влада се бори со загадувањето и критичарите на оваа влада можам да го напоменам и случајот со еко-герила којшто излегоа на трибина во Тетово кога беше влада дојдена и кои посочија дека одредени функционери или им се заканувале или им нуделе нешто за да ги замолчат. Немаше реакција од соодветното обвинителство по допрен глас и до ден денеска граѓаните на тетово не знаат што се случи со овој случај, истакна Манојловски.

Имено тој додаде и за затварањето на „Југохром“ кој беше затворен од коалицијата СДСМ-ДУИ и свесно или несвесно не ја пуштаат во употреба мерната станица за да не знаат граѓаните на Тетово колку е загадувањето сега односно ќе се увиди дека загадувањето не одело само од „Југохром“ дека загадувањето е од самиот град.

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...