Затуроска: Го третирате буџетот на државата како семеен буџет, го користите само за лично богатење

Пратеничката Лилјана Затуроска на денешната расправа за ребалансот на буџетот во Сорбаниската комисија за финансирање и буџет истакна дека власта го злоупотребува државниот буџет за лично богатење. Таа посочи дека за жал власта во изминатите три години при креирањето на буџетот се води од само една побуда, задоволување на потребите на врхушката.

-Вашата политика при креирањето на буџетот се води само од една единствена цел, задоволување на потребите на врхушката. Тимот кој што го работи буџетот и се разбира тука е господинот Зоран Заев, затоа што тој мора да има увид се разбира во се што се работи се водат од параметрите за лично богатење. За жал во овие три години буџетот вие го претворивте во семеен буџет за врхушката на власт и за нивните најблиски, вели Затуроска.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...