ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува денешниот акт на насилство и закани кон медиумите кој Зоран Заев го спроведе преку своите послушници во ЈО

Соопштение до јавноста

Режимот на Зоран Заев ја укинува демократијата и слободата на говор во Република Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува денешниот акт на насилство и закани кон медиумите кој Зоран Заев го спроведе преку своите послушници во јавното обвинителство. Да се покрене обвинение против новинар за објавени информации од јавен интерес е најбрутален обид да се замолкнат медиумите и да се заплашат сите оние кои не работат под диктат на власта.

Зоран Заев е во паника затоа што гледа дека Русковска обвинителството не може да ги покрие трагите за Рекет кои водат до него. Затоа Заев нарачува прогон врз новинари со надеж дека одговорноста ќе се ограничи само врз Јанева, Боки 13 и Зоран Кичеец.

Со политички прогон на медиумите Македонија оди назад во процесот на евроинтеграции.

ВМРО-ДПМНЕ бара Јавното обвинителство да се спротивстави на притисоците од страна на власта и да почне да ги гони вистинските криминалци, а не оние кои се охрабриле да пишуваат за корупцијата и злоупотребите на функционерите.

По смената на власта, сите овие скандалозни обиди за политички прогон и притисоци врз медиумите ќе бидат отворени и истражени, а освен за нарачателите, одговорност ќе биде побарана и за извршителите на овие наредби.

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...