Ѓорчев до Минов: Оваа Комисија не е Ваша сопственост, Вие сте тука претседавач кој е должен да дава збор и толку

Пратеникот Влатко Ѓорчев на денешната седница го предупреди пратеникот Панчо Минов за неговото некултурно упаѓање во збор на колеги и колешки за време на дискусија.

– Господине Минов, имам забелешка кон Вас како претседавач на оваа седница и сакам да ве предупредам да не упаѓате во збор на нашите пратенички пет пати по ред. Пратеничката Весна Пемова има право што сака да каже, како сака да каже во делот на дискусијата за Буџетот. Оваа Комисија не е Ваша сопственост, Вие сте тука претседавач кој е должен да дава збор и толку.

Ѓорчев го замоли претседавачот Минов да ја води седницата регуларно согласно Деловникот, а да не ја злоупотребува повлеченоста и ненаметливоста на пратеничката Весна Пемова и на другите колешки. Тој го замоли за почит кон колегите и го предупреди дека на секоја таква неправилност, колегите пратеници ќе реагираат.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...