Парите наместо кај граѓаните завршуваат кај Зоран Заев и врхушката на СДСМ

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ

Парите наместо кај граѓаните завршуваат кај Зоран Заев и врхушката на СДСМ.

Популистичките мерки како Мој ДДВ се само  уште еден начин и манипулација со кој СДСМ  преку превезот „ги враќаме парите кај граѓаните“ дополнително се богати.

Реалноста ни говори дека околу 5 милиони евра ќе завршат кај 2 милиони граѓани, а речиси 50 милиони евра ќе завршат кај Зоран Заев и функционерите околу него.

СДСМ во јули ветуваше дека до крај на годината ќе се вратат 50 милиони евра, а сега гледаме дека за три месеци вратени се само 2,6 милиони евра. Што значи дека до крајот на годината ќе се вратат само 5,2 милиони евра од предвидените 50 милиони евра.

Во чии  функционерски џебови ќе завршат преостанатите 44,8 милиони евра?

Каде ќе завршат и дополнителните 5 милиони евра кои се предвидени со ребалансот, а кои очигледно нема да завршат кај граѓаните?

Ова значи дека секој граѓанин ќе добие во просек по 2,5 евра до крај на годината, а Заев и неговата банда ќе си поделат 49,8 милиони евра.

Дополнително на ова власта ги зголеми даноците, ја зголеми акцизата на горивата и секојдневно им ги зголемува давачките на граѓаните, со што уште повеќе ги осиромашува.

Заради криминалната  СДСМ над 500.000 граѓани живеат под работ на сиромаштијата, а долгот на државата вртоглаво расте и ја надмина психолошката граница 5 милијарди евра, односно над 50% од БДП.

Заев и СДСМ покажаа дека единствено се грижат за себе и немаат намера да донесат подобар стандард за граѓаните и подобра економија за Република Македонија.

Затоа неопходни се предвремени парламентарни избори за што побрзо оваа криминална власт си замине и започне обновата на Македонија.

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...