Стојаноска: Новата министерка за финансии не е заинтересирана да го брани ребалансот на буџетот, бидејќи таа не е креатор на истиот

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојаноска на денешна седница на Комисијата за финансирање и буџет каде се дебатира за новиот ребаланс на буџетот истакна дека веќе втор ден по ред новата министерка за финансии, Нина Ангеловска е отсутна од собраниската дебата. За пратеничката ова е доволен показател дека таа не е заинтересирана да го брани ребалансот и како Ангеловска не е креатор на истиот.

-Министерката за финансии Ангеловска, стапи на оваа функција само неколку дена пред да се донесе ребалансот на буџетот за 2019-та година во Владата што е доволно да се изведе заклучок дека овој ребаланс само ќе го презентира и ќе го брани Ангеловска. За жал Ангелоска денес втор ден е отсутна од расправата за ребалансот што значи дека таа дури и не е заинтересирана да го брани овој ребаланс што до негде е признание дека таа не е креатор на истиот. Јас не знам што може да биде поприоритетно за еден министер за финансии од носење на ребалансот на буџетот за сопствената држава. Но јавноста следи и оценува за кавка сериозна работа станува збор од страна на новата министерка за финансии, вели Стојаноска.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...