Муцунски за преговорите за Законот за јавно обвинителство: Јас мислам дека за СДСМ се би било прифатливо доколку ја оставиме Рускоска

Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски кој воедно е дел од преговарачкиот тим на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавно обвинителство истакна дека за власта секое едно решение за законот би било прифатливо доколку обвинителката Вилма Рускоска остане на својата досегашна позиција.

-Јас мислам дека за СДСМ се би било прифатливо доколку ја оставиме Рускоска. Тоа е мојата теза и јас би кажал дека во оваа ситуација кога формираме ново обвинителство, формираме еден нов систем, време е сите заедно со политички консензус да се обидеме да го избереме најкомпетентното лице кое ќе биде избрано врз основа на високи критериуми и крајната потврда за изборот нема да ја врши Собранието и политичките партии туку советот на јавни обвинители, вели Муцунски.

Муцунски вели дека ставот на ВМРО-ДПМНЕ во однос на новото законско решение за Законот за јавно обвинителство е да се создаде европско одржливо решение кое ќе се применува со години.

-Ставот на ВМРО-ДПМНЕ кога зборуваме за нов Закон за јавното обвинителство да не го гледаме единствено низ призмата на СЈО, бидејќи по мене овој закон е многу повеќе од тоа е да создадеме Европско одржливо решение. Решение кое сега ќе се постигне соогласно со носење на Закон, но кое што ќе биде применливо 10-15-20 години од сега. За разлика од некои лажни вести кои што се проветруваат низ јавноста и се промовираат од одредени функционери и во СДСМ и во Владата, тука воопшто не станува збор за некаква борба за амнестија, додаде тој.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...