Мицевски: ВМРО-ДПМНЕ не е против зголемување на платите

На денешната собраниска седница, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски рече дека партијата и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не се против зголемување на платите во администрацијата, туку напротив, според нив, таа треба да расте уште повеќе.

-Сето тоа може да се случува како резултат на подобра деловна бизнис клима во Република Македонија во приватниот сектор каде што ќе створите бизнис клима да можат фирмите по природен пат да растат и да се развиваат и тие плати да ги дадат.

Мицевски потенцираше дека иселувањето на граѓаните од Македонија е загрижувачки факт што допринесува до страшни бројки на пораст на македонски фамилии во европски држави прават цели одделенија од деца. Тој повика да се направат услови да се вратат младите во Република Македонија, а зголемувањето на платите да оди по природен тек.

Оваа мерка која ја планирате е само за вас, за Владата, за да може да штиклира дека порастот на платата, просечната или минималната се зголемила. Меѓутоа, целиот бизнис сектор кажува дека имаат полоши услови за водење на бизнис. На тоа треба да работи оваа Влада, не на нови задолжувања.
Мицевски се осврна и на проектот Мој ДДВ потенцирајќи дека проектот нема да успее затоа што според податоците не повеќе од 200 илјади луѓе ја користат апликацијата.

-Сумите коишто ги слушнавме дека до септември ќе бидат вратени се некаде 2милиона и 600 илјади евра, излегува дека се враќаат по едно евро на граѓанин. Таа бројка е незадоволителна. Таа бројка нема да ја сузбие сивата економија. Таму каде што фискални смети не се даваа во минатото, не се даваат и сега, потенцираше Никола Мицевски.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...