Најголема демагогија и популизам е Владата да прибира повеќе пари од граѓаните за да подоцна каже дека нивните пари ќе им ги враќа назад

Соопштение до јавноста – реакција на прес конференцијата на Фатмир Битиќи

Тезата дека оваа влада ги враќа парите кај граѓаните е историска манипулација. Најголема демагогија и популизам е Владата да прибира повеќе пари од граѓаните за да подоцна каже дека нивните пари ќе им ги враќа назад.

Доколку влада навистина сака повеќе пари да завршат кај граѓаните таа ќе ги намали даноците и другите давачки и со тоа автоматски кај граѓаните ќе остануваат повеќе пари.

Наместо да преземе вистински мерки, владата на СДСМ ги зголеми даноците, акцизите и придонесите  со што втора година по ред носи историски најголем буџет за да покасно преку популистички мерки како мој ДДВ, субвенционирање на придонесите и други социјални мерки се обидува да креира слика дека наводно се грижи за граѓаните.

Наместо популистички мерки, вистинската улога на државата е преку градење на силни институции, функционална инфраструктура, квалитетно образование, подобро здравство, вистинска поддршка на приватниот сектор, поттикнување на иновации и претприемништво, да ги зголемува капацитетите на реалната економија, да го подобрува животниот стандард и да креира подобри услови за живот на граѓаните.

Оваа неспособна Влада на чело со Заев покажа дека нема капацитет да ја развива и гради економија на одржлива и реална основа што ќе значи поголем благодет за граѓаните.

На лошите политики на власта им доаѓа крајот. СДСМ не ја ужива поддршката кај граѓаните. СДСМ  ќе изгуби на следните предвремени парламентарни избори.

Доаѓа нова енергија која ќе ја поведе земјата по вистинскиот пат кој ќе значи поголем економски просперитет за сите! Доаѓа време за обнова на Македонија.

 

 

 

  Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...