Стевананџија: Шпанската фирма Рубау потврди дека заради партиски притисоци владата го раскина договорот за патот Градско-Прилеп

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Димитар Стевананџија на денешната комисисика седница за ребаланс на буџетот изјави дека оваа од направеното расипува и како последен пример е тоа што заради партиски притисоци е стопиран патот Градско – Прилеп, а за тоа потврда има и од изведувачот Рубау од Шпанија.

Стевананџија истакна дека за тој пат од Владата на ВМРО-ДПМНЕ беа обезбеднеи 87 милиони евра, за реализација на експресен пат во три фази кој Битола и Прилеп требаше да ги спои со Скопје, но сега нема ниту, пат ниту работници кои работат, а во замена за тоа граѓаните ќе плаќаат и 110 милион евра пенали.

– Сега требаше да го возиме тој пат бидејќи требаше да биде готов на 1 август 2019 година, а последниве 7 месеци таму нема ниту еден работник, се сомневам и дека досега е нарушена статиката на тоа што досега е изградено, ама ние од нашите џебови сега треба да платиме 110 милиони евра., потенцираше Стевананџија.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...