Пемова: Странските инвеститори не заобиколуваат заради лошата даночна политика и корупцијата на власта

Крајно време е да се признае дека политиката што ја води оваа влада, и економската политика и корупцијата се голема причина за недоаѓање на странски инвеститори во Република Македонија, изјави пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Весна Пемова на собраниската Комисија за финансирање и буџет.

Пемова потенцираше дека странските директни капитални инвестиции во првото полугодие на 2019 година се на најниско ниво во последниве декади и тоа го потврдуваат бројките, и затоа власта треба да објасни пред граѓаните зошто инвеститорите не заобиколуваат и не инвестираат како претходно што го правеа тоа.

Дали причина за заобиколување на Република Македонија од странски капитал инвестиции е политичката нестабилност, даночната политика, корупцијата која што никогаш не била на вакво ниво каково што е сега, и сите меѓународни фактори ни упатуваат критики во таа насока, прашува Пемова.

Таа исто така додава дека ребалансот кој што го прави СДСМ е потврда дека владата потфрлила во самата проекција на буџетот и тоа во сите сегменти од нашето живеење и дека оваа година не е економска година а тоа го потврдуваат сите макроекономски параметри.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...