Цуклев: Ребалансот на буџетот е резултат на неефикасноста на институциите предводени од СДСМ

На денешната дебата на Комисијата за финансирање и буџет на која се разгледува Ребаланс на буџетот за 2019 година, пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Драган Цуклев потенцираше дека овој ребаланс е последица на неефикасноста на институциите предводени од СДСМ.

– Повеќе ќе се задржам на неефикасноста на институциите бидејќи сметам дека овој ребаланс е токму последица на ниската реализација во одредени сектори и на превземање на мерки кои што се последица на нефункционалност на институциите. Најпрво, она што оваа Влада не може да излезе и неможе да го изговори за неефикасност е реализацијата на капиталните расходи. Имено, заклучно со осми месец тие се на ниво од 28,2% од планираното а пројдено е две третини од годината. До лани изговорите беа грешка во проектите, утната траса, бандера на патот и слично, сега веќе тие изговори не држат. Со овој ребаланс кратите 53 милиони евра од капитални расходи, а носите плус 69 милиони евра за тековни расходи. Тоа е така затоа што едноставно институциите не функционираат на потребното ниво. Нешто треба да превземете во менаџирањето со капиталните расходи и тоа како опозиција ви го кажуваме постојано, рече Цуклев.

Во продолжение Цуклев напомена и дека странските директни инвестиции во првата половина од 2019 година се најниски во последната деценија.
– Странските директни инвестиции бележат катастрофално ниво во првата половина на 2019 година и изнесуваат 55 милиони евра. Тоа е потврда дека политиките за привлекување на странски директни инвестиции на оваа влада не се правилно поставени и дека треба многу повеќе да се работи за подобрување на бизнис климата. Јавниот долг во првата половина на 2019 година е зголемен 600 милиони евра во апсолутен износ, а имаме катастофално ниво на реализација на капиталните инвестиции и логично е прашањето за каде завршува зголеменото нето задолжување, додаде Драган Цуклев.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...