Јаулески:Поради лошите политики на Заев, Македонија има највисока стапка на младинска невработеност во Европа

Интегрален текст од изјава за медиуми на Јован Јаулески, Претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ

Почитувани,

Додека Зоран Заев се расфрлаа со пари и го реновира своето партиско седиште, младите мака мачат со својата егзистенција.

Младите не му веруваат на Зоран Заев. Македонија има највисока стапка на младинска невработеност  во Европа.

Младите во Македонија, оние кои некако ќе успеат да најдат  работа, се соочуваат со рекордни ниски плати и скоро никакви можности за напредок во кариерата.

Зоран Заев ветуваше дека младите веднаш по завршувањето  на  образованието ќе можат  да бираат дали ќе сакаат да се вработат, да посетат дообука или да се дообразувааат дополнително.Тоа го нарекоа младинска гаранција, од истата не видовме ништо.

Зоран Заев е човекот кој ги изманипулира и искористи младите во изборни цели, за сега откако е власт целосно да заборави на ветувањата кон младите.

СДСМ ги изневери младите. Младите повеќе не им веруваат на СДСМ и на Зоран Заев.

Поврзани вести

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...