Мицкоски: Заев сака ново СЈО за притисок, Рускоска за заштита на криминалите и Јовевски кој сето тоа ќе го координира

Во интервју за МТВ 2 претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека Заев сака ново СЈО кое што ќе му служи за офанзива врз политички неистомисленици, потоа да има обвинителство кое што ќе го контролира Рускоска кое што би било дефанзивно и ќе ги заштитува делата кои што се резултат на нивните криминали и Јовевски кој што сето тоа ќе го диригира.

Од нивна страна беше даден предлог за формирање на обвинителство кое што ќе биде обвинителство за гонење на висока корупција, и кое што ќе биде на исто ниво со обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција , нивен беше предлогот ние го прифативме, нивен беше предлогот да опозицијата предложи обвинител кој што ќе го води тоа ние тоа го прифативме, нивен беше предлогот ингеренциите од СЈО преку 10-те помошници на притвореничката да прејдат во рамките на тоа ново обвинителство и да продолжат предметите преку тоа ново обвинителство ние тоа го прифативме . Понатаму , нивен беше предлогот да тоа обвинителство гони корупција кај именувани избрани лица ние тоа го прифативме, вели Мицкоски.

Тој истакна дека предлогот од СДСМ да има заштитна клаузула во која што доколку опозицијата предложи име кое што не е прифатливо за власта после определен временски период советот на обвинители да избере обвинител од редот на овие 10 помошници на притвореничката не е прифатливо, затоа што на таков начин практично никогаш власта нема да биде мотивирана да го прифати предлогот на ВМРО ДПМНЕ.

Ќе чека тој рок да истече и тогаш овој совет за обвинители да го избере она име кое што јас сега можам да ви го напишам, веднаш ставете го вие во вашиот џеб и ако тоа се случи прочитај те го тоа ќе биде името кое што ќе го избере Советот за обвинители. Зошто ова го зборам не дека сум видовит не дека имам некои парапсихолошки способности туку едноставно имаме еден градоначалник на една скопска општина кој што е коалиционен партнер на СДСМ и кој што јавно на прес-конференција сведочеше за притисоците од страна на премиерот кој што требало тој да ги прави врз членовите кои што се во судскиот совет советот за избор на судии а за процесот за промена на претседателот на Врховниот суд. Во првиот наврат не им успеа но во вториот наврат видовме дека им успеа, изјави Мицкоски.

Тој нагласи дека советот на обвинители ќе го избира името ко што ќе биде напишано, како што на идентичен начин го променија претседателот на Врховниот суд и такви работи ВМРО-ДПМНЕ не може да ги прифати.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...