Мицкоски: Ако префрлањето на предметите од СЈО во ОЈО е финта, тогаш со финти не се води држава и нема право

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за МТВ 2 изјави дека доколку префрлањето на предметите од СЈО во ОЈО е финта, тогаш со финти не се води држава и не нема право.

Правото не е финта и тука не можеме ние да ги користиме зборовите изигра, не изигра и така натаму. Со финти ние не можеме денеска да водиме политика. Тоа што го направи притвореничката, а понатаму она што го направи државниот јавен обвинител не содејствува на достојна примена на правото и законите во државата, вели Мицкоски.

Тој истакна дека во дописот од страна на државниот јавен обвинител кој што е резултат на притвореничката Катица Јанева признава дека СЈО преставува пара институција и дека во него се работи за уставната максима каде што треба да има едно државно јавно обвинителство и вертикална субординација, нешто што тој на многу прес конференции до сега го зборуваше.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...