СДСМ и Зоран Заев купуваат време, но не може вечно да ја штитат Катица Јанева

Соопштение до јавноста

Парламентарното мнозинство и Талат Џафери одбија да свикаат итна седница за разрешување на Катица Јанева, на барање на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ и Зоран Заев очајно на секој начин пробуваат да ја спасат Катица Јанева.

Изговорот на Талат Џафери и парламентарното мнозинство за несвикување на итна седница за разрешување на осомичената Катица Јанева е очаен, смешен и спротивен на Деловникот на Собранието.

Согласно член 67, став 2 од Деловникот на Собранието, седница може да се свика по барање на најмалку 20 пратеници, а согласно член 68, став 2 во итни случаи седницата се закажува во пократок рок од десет дена, а дневен ред со материјали може да се предложи на самата седница.

Образложението за не свикување на седницата бидејќи нема материјал не е точно. Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ заедно со барањето за свикување на итната седница достави и материјал за истата.

Изговорите на СДСМ и Талат Џафери дека нема материјал се само уште еден очаен обид да ја заштитат Катица Јанева и криминалот на оваа власт.

Веќе на целата јавност и е јасно, СДСМ и Зоран Заев мора да ја заштитат Катица Јанева од разрешување, бидејќи со штитење на Катица Јанева се штитат самите себеси.

СДСМ и Зоран Заев купуваат време, но не може вечно да ја штитат Катица Јанева.

Во прилог до јавноста ги доставуваме барањето и материјалот за свикување на итна седница кои Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ги достави до Талат Џафери, како и образложението на Талат Џафери за не свикување на седицата.

Со почит,

ПГ на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...