Мицкоски:Тоа што собранието го изгласа СЈО тоа не значи дека е уставно, овој предмет седи некаде во фиока на судот

Претседателот на најголемата опозициона партија ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски гостуваше во емисијата 360 Анализа на телевизија Алсат во која зборуваше и за СЈО за кое и минатите денови помеѓу другото имаше и лидерска средба помеѓу партиите.

Мицкоски кажа дека Специјалното јавно обвинителство не значи дека е уставно само поради фактот дека е изгласано во собранието.

– Тоа не значи дека тоа што се изгласало во парламентот е уставно, јас знам многу закони кои се изгласани во парламентот обжалени и се покажани како неуставни.

Мицкоски кажа дека и Уставниот суд не се преознесол по ова прашање и дека таа информација веројатно седи некаде во фиока.

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...