Мицкоски: Имаме арамии на власт

-Ќе напишам писмо до сите наши сестрински партии, до претседателот Дол на Европската Народна Партија, со молба да не ги казнуваат граѓаните, поради тоа што имаме ние арамии на власт. Ние како држава конечно заслужуваме да добиеме датум за преговори, покрај сите оние понижувања и омаловажувања кои што ни се случија овие 28 години до сега, најави Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во гостувањето во емисијата „360 степени“ на телевизија Алсат.

Мицкоски јасно рече дека никој не треба да има дилема и дека тој лично се надева и посакува Македонија конечно да добие датум за отпочнување на преговори. Тој појасни дека информациите кои ги има се половични и неформални, но дека половично неформално се однесуваат на отварање на поглавјата 23 и 24, коишто се однесуваат точно на владеење на правото и правосудството.

– Но и тоа да е, е доволна гаранција дека покрај сите овие понижувања и омаловажувања, Македонија како држава, народот, граѓаните во Македонија, колку-толку некогаш ќе имаат некаква европска иднина, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...