Ѓорчев во Лондон: Одлична соработка на ВМРО-ДПМНЕ и Конзервативната партија на Велика Британија

Владимир Ѓорчев денеска е во официјална посета на Лондон при што оствари средба со Карлота Реди, директор за меѓународни односи на Конзервативната партија на Велика Британија.

Ѓорчев разговараше за односите и соработката на ВМРО-ДПМНЕ и Конзервативната партија на Велика Британија како сестрински партии кои долги години заеднички соработуваат во рамките ИДУ, како глобална платформа на десниот центар.

Како меѓународен секретар на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорчев ја информираше соговорничката за актуелните состојби во Македонија, со особен акцент на владините скандали, загубената доверба на граѓаните во институциите, притисоците врз медиумите и политичкиот прогон.

ВМРО-ДПМНЕ и Конзервативната партија на Велика Британија ќе ја интензивираат соработката и во тој дел комуникацијата ќе биде засилена комуникацијата со Вестминстерската фондација за демократија (ВФД).

Заеднички беше констатирано дека одличните билатерални односи меѓу Македонија и Велика Британија, како пријателски земји и сојузници во НАТО ќе продолжи.

Соработката и партнерството со сестринските партии од десниот центар е приоритет во надворешната политика на ВМРО-ДПМНЕ.

 

 

 Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНE

Поврзани вести

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...