Мицевски: Не е потребна смена на неколку министри, туку оставка на премиерот, оваа Влада секој ден повеќе тоне во својот неуспех

После вакви афери и скандали во кои што се замешни и во кои се споменуваат највисоки владини функционери, во европските демократски држави паѓаат влади и се даваат оставки, а кај нас нашата влада прави реконструкција, истакна денес Никола Мицевски, координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

-Денеска во Собранието на Република Македонија не треба да дискутираме за реконструкција на рекетарската влада, денеска во Собранието треба да дискутираме за распуштање на Собранието и за организирање на предвремени парламентарни избори. Рекетарската влада на чело со Зоран Заев одамна го загуби кредибилитетот и легитимитетот пред граѓаните. Не е потребна смена на неколку министри, туку оставка на премиерот Зоран Заев. Оваа Влада секој ден се повеќе и повеќе тоне во својот неуспех. Ниту една реконструкција нема да ги испере Зоран Заев и СДСМ од рекетирањето, скадалите и аферите во кој што се заплеткани. Ниту една тужба и закана кон новинарите и ниту еден акциски план против слободата на говорот нема да ви помогне да ги сокриете криминалот и рекетот, истакна тој.

Мицевски оценува дека аферата „Рекет“ е најдобра слика за состојбата во државата и во правосудството.

-Оваа афера најдобро покажува како работи и функционира оваа Влада на чело со Зоран Заев. Граѓаните на Македонија имаа можност да видат како работела и функционирала добро организирана група на луѓе која вклучува луѓе од блиското опркужување на премиерот со цел рекет на бизнисмени и изнуда на пари. Под превезот на „НЕМА ПРАВДА НЕМА МИР“ Зоран Заев и СДСМ дојдоа на власт и ветуваа дека ќе донесат правда во Македонија спроведувајќи реформи во правсудството. Дополнително со аферата „Рекет“ им дадовме одлична причина на сите оние држави кои што беа против датум за почеток на преговорите да останат на своите ставови, истакна координаторот на пратеничката група.

Тој оценува дека доколку постоеа и најмали, минимални шанси Република Македонија да ги започне преговори со ЕУ, сега и тие се загубени.

-Преку секојдневните афери и скандали, Владата и Зоран Заев ја оцрнуваат и понижуваат Република Македонија пред странските политичари, дипломатите, странските инвеститори и бизнисмени и целокупната домашна и меѓународна јавност.  После вакви афери и скандали во кои што се замешни и во кои се споменуваат највисоки владини функционери, во европските демократски држави паѓаат влади и се даваат оставки, а кај нас нашата влада прави реконструкција, порача тој.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...