Димовски до Заев: За доброто на државата време е да си поднесете оставка и оваа политичка агонија да заврши!

„Господине Заев, време е да вие лично поднесете оставка, но за добро на државата време е оваа политичка агонија да заврши“, изјави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски на денешната собраниска седница за реконструкција на владата.

Димовски посочи дека државата сега се наоѓа во истата фаза на политичка агонија, како во времето на објавување на бомбите од страна на СДСМ.

-И сега граѓаните губат доверба, а правниот систем е разнесен и се знае кои министри нарачувале обвиненија преку СЈО чие функционирање многу добро се виде преку рекетот и последиците со тоа. Најдобро во овој момент и за Република Македонија и за граѓаните и за економијата и за макроекономската стабилност во државата, но и за вашата партија и за вас. Оваа политичка агонија треба да заврши што е можно побрзо. Ајде да ги следиме европските примери, да ја следиме Австрија блиску ни е. Се објави една единствена снимка за заменик претседател на владата и државата отиде на избори, потенцираше Димовски.

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...