Одговор на новинарски прашања на Игор Николов, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Прашање, новинар:Дали вие како партија ќе покренете постапка против тие што според вас се вмешани?

-Видете ние покренуваме во континуитет политички активности со кој што бараме одговорност на овие функционери, како партија не  можеме да спроведуваме истражни мерки. Повикуваме, го повикуваме обвинителството во континуитет да поведе постапка да ја процедурира постапката, да ги испита сите активности кои што се прават и кои што се прават во врска со ова заради тоа што граѓаните на државата бараат односно заслужуваат одговори зошто повеќе во јавното здравство детска кардио хирургија не се изведува.

Прашање, новинар: Господнине Николов дали имате информација до каде е набавката за стерилизација со оглед на фактот дека Министерството за здравство веќе подолго време молчи за тоа?

-Вака беше најавувано  повторно проект јавно приватно партнерство и тоа јавно приватно партнерство за стерилизација.  Ние како партија во еден наврат или во повеќе наврати најавуваме дека станува збор за една постапка која што не е доволно транспарентна.  Деновиве имаме информации дека е донесена одлука, но целата процедура воопшто не беше спроведена транспарентно целата процедура е ставена под знак прашалник и би апелирале и до оние кои што ја донеле одлуката и до оние кој што сметаат да бидат дел од некаков јавно приватно партнерство кое што гледаме како кула од карти им се распаѓа односно не се менаџира и не се спроведува како што треба да бидат внимателни заради тоа што кога партијата ќе се врати на власт истражните органи ќе ги повикаме да ја одредат и да ја потврдат веродостојноста и целокупното спроведување на оваа процедура.

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...