Трипуновски:Земјоделците две ипол години го фрлаат родот на буниште, а Заев и Димковски велат дека земјоделието бележи позитивни резултати

Интегрален текст од изјава за медиуми на Цветан Трипуновски – член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Почитувани,

Земјоделците две ипол години го фрлаат родот на буниште, сечат неколкугодишни овошни насади, а Зоран Заев и Трајан Димковски велат дека  земјоделието бележи позитивни резултати. Очигледно е дека блескаме драги земјоделци, ама вие тоа не го гледате.

Откупната цена на сливата лани била 20 денари, а сега е 24 денари, добро бе господа Зоран Заев и Трајан Димковски дали сте вие сериозни!? Грозјето оваа година се продавало по цена од 50 денари! Земјоделци од Тиквешијата дали го слушате ли министерот што зборува!? Очигледно вие не го знаете откупувачот на министерот па затоа вашето грозје го продавате за од 25 денари, односно упола од цената која што денеска ја соопшти министерот Димковски.

Цените со кои се фалите се реалност само во вашите прес конференции, реалноста помеѓу земјоделците е сосема поинаква. Нема откуп, а каде што го има цените се катастрофално ниски. Не ги задоволуваат ниту основните трошоци за производство, а за егзистенција и да не зборуваме.

Почитуван министер, дали го слушате и до вас допира плачот и лелекот на јаболкарите од Ресен, дали до вас допира гласот на оризарите од кочанско, кои што денеска гледаме дека протестираат на улиците по Кочани, дали до вас стига гласот на сточарите во Република Македонија, дали до вас стига гласот и плачот на млекопроизводителите во Република Македонија?

Земјоделците немаат ни за леб. Субвенциите не се исплатени во целост. Проблемот со наводнување е факт низ цела Македонија. Земјоделието е буквално нефункционално. Нема откуп, за некаков си извоз за кој што денеска зборувате, и воопшто и не станува збор.

Почитувани,

Каде го гледате растот во извозот и што извезовте? Да не случајно ги извезовте праските кои што завршуваат во каналите, јаболката кои што ги исекоа, сливите кои што завршија на патиштата, зелката која што ја фрлаат кај ќе стигнат земјоделците од струмичкиот регион?

Ги лажете земјоделците, а и сами себе се лажете?

Неспособноста на СДСМ и МЗШВ резултираа со празни сели, необработени ниви, тоа е показател дека земјоделците се разочарани од вашите погубни политики кои што ги воведувате и се иселуваат од државата.

Господине Заев и Димковски, доколку мислите дека ова што го кажувате е вистина, ајде да излеземе заедно помеѓу земјоделците во Република Македонија и да ги соочиме аргументите. Ајде да се соочиме на избори и земјоделците нека си го кажат своето размислување позади параванот.

 

 

 

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...