Одговор на новинарско прашање на Цветан Трипуновски – член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Прашање: Имаме прашање, на прес конференцијата во врска со антракс, директорот објасни дека во 22 дистрикти во земјава, населени места, антраксот постои со децении. Ве обвинуваат за ширење на шпекулации и невистинити.

Одговор: Видете вака, точно е дека во 22 подрачја во Република Македонија се жаришта на претходни жаришта на антракс меѓутоа согласно годишната наредба која што ја носи самата агенција за храна и ветеринарство има обврска секоја година да врши превентивно вакцинирање на добитокот во тие подрачја. Ако вакцинирањето во 2018 било на крајот на мај месец тоа значи дека оваа година на крајот на мај морало повторно да има вакцинирање. Денеска сме август тоа се пролонгирање на четири месеци. Замислете без превентива 4 месеци во тие 22 подрачја постои сериозна опасност да се појави антраксот. Антраксот е болест која се пренесува на луѓето, во многу случаеви знае да биде и летален. Затоа овој несериозен однос и не одговор со бледи  прес конференции од страна на директорот е крајно несериозен однос спрема македонската јавност и граѓаните.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...