Трипуновски: Идејата за слободна и независна Македонија не умира и после многу генерации

Во чест на Мирко Пецев, Ѓорги Јармов, Ѓорги Костуранов, Борис Белев и Стево Топчев, стрелани на 13 август 1951 година во Социјалистичка Република Македонија од страна на комунистичките власти поради политичко неистомисление.

Младите деца на возраст од 20 до 23 години подолго време биле следени од комунистичките власти и УДБА, за на крај да бидат собрани од игранка во Градскиот парк, однесени на Беласица и егзекутирани.

Со по два куршума, еден во глава, друг во гради петте струмички студенти умираат за идејата за слободна и независна Македонија.
Идејата за слободна и независна Макеоднија не умира и после многу генерации!

Да живее ВМРО-ДПМНЕ! Да живее организацијата!

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...