Македонија тоне во криминалот на аболицираниот Заев и неговата криминална банда

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на ставовите на г. Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Македонија тоне во криминалот на аболицираниот Заев и неговата криминална банда. Овие луѓе веќе три години го прават животот на граѓаните вистински пекол. Спроведуваат општ грабеж преку криминални тендери и грантови тешки милиони евра, кои завршуваат во џебовите на високи државни и партиски функционери.

Додека тие ги бројат милионите на своите сметки испумпани од џебот на граѓаните, обичниот човек се бори за парче леб. Повеќе од половина милион граѓани живеат во сиромаштија и денот го поминуваат со еден оброк.

Нема ништо од ветувањето на Заев за просечна плата од 500 евра, а нашите граѓани ја земаат најниската плата во регионот.

Аболицираниот Заев секојдневно ги задолжува граѓаните за милиони евра, а истовремено реализацијата на капиталните инвестиции за првите 6 месеци од годината е под 20 проценти. Во превод оваа Влада не работи ништо, нема нови училишта, спортски сали, болници, градинки.

Граѓаните со право се прашуваат каде се парите? Парите се ,,инвестирани” во бентлито на Трајче, во скапите мотори на Зоки, во партиските и непотистички вработувања додека дипломите на младите фаќаат прашина на полиците. Младите немаат работа и си заминуваат од државата, повеќе од 80 проценти од граѓаните бараат начин како да си заминат од Македонија.

Ова е животот кој го донесе Зоран Заев, живот исполнет со чемер и јад, криминал, корупција и рекет. Граѓаните ќе ја казнат криминалната банда на чело со аболицираниот Заев. На следните избори ќе го испратат овој човек на маргините на политичката историја во Република Македонија.

 

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...